W minionym tygodniu uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Grajewie kolejny raz mieli możliwość uczestniczenia w ogólnopolskim programie ,,Młodzi głosują”. Pomysłodawcą i koordynatorem przedsięwzięcia na szczeblu centralnym jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jego kulminacją jest symulacja wyborów parlamentarnych w szkołach. Od 1995 roku w roli organizatorów wystąpiło około 50 tys. uczniów i uczennic. W wyborach przez nich przygotowanych wzięło udział już ponad trzy miliony uczniów i uczennic. W tym roku do programu zgłosiło się 1558 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wydarzenie to jest w całości organizowane przez ponad cztery tysiące uczniów zaangażowanych w projekt. Jest to program edukacji wyborczej, który zachęca do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym i dokonywania świadomego wyboru przy urnie. ,,Młodzi głosują” to poza tym działanie w grupie, praca projektowa, ćwiczenie umiejętności organizacyjnych.


Brak zainteresowania życiem publicznym, apatia, bierność, fatalizm, niska frekwencja w wyborach , to - jak mówi szkolny koordynator programu Stanisław Adam Doliwa – problemy często dotyczące znacznej części młodzieży. Program ,,Młodzi głosują” pokazuje, że większość z nich chce i potrafi być aktywnymi oraz świadomymi obywatelami. Jest on narzędziem wyrabiania nawyku głosowania i może dzięki temu przyczynić się do kształtowania postaw obywatelskich wśród młodzieży, a co za tym idzie zwiększenia frekwencji. Aby nie zostać biernym dorosłym, trzeba doświadczyć własnej aktywności obywatelskiej już w młodości. Głos oddany do szkolnej urny przez młodych ludzi jest dla nich często pierwszą szansą wyrażenia własnego zdania w sprawach ważnych dla państwa. Wyniki wyborów powinny skłonić do głębokiej refleksji elity polityczne naszego państwa.


Biorę udział w tym przedsięwzięciu, ponieważ uważam, że każdy dorosły człowiek powinien brać udział w tym świecie demokracji, jakim są wybory. Gdy będę  dorosła, świadomie chcę uczestniczyć wyborach. Interesuję się życiem politycznym w Polsce i świecie. Dostrzegam niską frekwencję wyborczą i chcę w dorosłym życiu uczestniczyć w procesie jej zwiększania – mówi Weronika, uczennica klasy II D - poza tym to również ciekawa lekcja wiedzy o społeczeństwie.

Wyniki ogólnopolskie ,,Młodzi głosują’’ zostały opublikowane 26 października.


Organizatorzy

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com