W obecnych czasach trudno o gesty dobrego serca, dobroczynne akcje płynące z głębi serca wśród młodych ludzi. A jednak … . Dwie uczennice z klasy II E LO w Grajewie: Karina Siemion oraz Aleksandra Zaborowska poczuły taką potrzebę niesienia pomocy innym, dania czegoś od siebie, sprawienia radości tym, dla których los nie był tak łaskawy. Wybór padł na Dom Dziecka im. Janusza Korczaka w Krasnem pod Białymstokiem.

Od połowy listopada do połowy grudnia z ich inicjatywy organizowane były w szkole za zgodą Dyrekcji Szkoły akcje, które miały na celu zbiórkę pieniędzy na rzecz wspomnianego Domu Dziecka. Przy pełnym zaangażowaniu wszystkich uczniów klasy II E i ich przyjaciół organizowano sprzedaż ciasta, gofrów, tostów, pizzy, kawy i herbaty. Finansowe wsparcie dla tej akcji dziewczęta otrzymały także z Parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej oraz Parafii pod wezwaniem Ojca Pio. W wyniku tej akcji zebrano ponad 1 300 zł. Cały dochód przeznaczony został na rzecz Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Krasnem.

Jest on usytuowany w gminie Zabłudów, w województwie podlaskim powiecie białostockim, na południowy - wschód od Białegostoku, położony na dwuhektarowej działce, w dziewiętnastohektarowym lesie, w obszarze, tzw. „Zielonych Płuc Polski” zachwycającym swą dzikością przyrody, bajecznym pejzażem, ciszą i nieprzebranym bogactwem roślin, ptactwa i zwierząt.
Dom Dziecka Istnieje od 1948 roku i jest on zlokalizowany w czterech budynkach. Jeden z nich stanowi dworek z lat 1935–1937 należący w przeszłości do pułkownika Tadeusza Manteuffla-Szoege, znanego historyka, mediewisty.
W Domu Dziecka w Krasnem przebywa około 50 wychowanków (limit miejsc 45)w wieku od kilku miesięcy do 24 roku życia . Do Domu Dziecka w Krasnem najczęściej kierowane są dzieci przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie na podstawie postanowień Sądu Rodzinnego. Mieszkańcy Domu Dziecka podzieleni są na grupy wychowawcze o charakterze rozwojowym, koedukacyjnym i „rodzinkowym”.   Rodzeństwa mogą tam mieszkać razem, bez względu na płeć, o ile mają takie życzenie. Znaczną rolę w ich domu odgrywają sponsorzy i rodziny zaprzyjaźnione z domem, które systematycznie wspomagają finansowo Dom Dziecka.

Wyjazd do tego ośrodka odbył się tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 21.12. 2016 roku z grupą w składzie: Agata Gardocka, Brygida Budna, Karina Siemion, Ola Zaborowska oraz wychowawczyni klasy Elżbieta Malinowska. Z pozyskanych pieniędzy dziewczyny przygotowały paczki ze słodyczami dla każdego dziecka oraz za zarobione pieniądze zakupiły artykuły pierwszej potrzeby, takie jak: cukier, mąka, kosmetyki, pieluszki dla niemowlaków, a także artykuły chemiczne. Wraz ze zbiórką pieniędzy uczniowie przynosili zabawki, ubrania, przyrządy szkolne, za co organizatorzy bardzo dziękują. Dzień spędzony w placówce wychowawczej był wyjątkowym dniem dla każdego z nas. W ramach podziękowań dziewczęta otrzymały od dzieci świąteczne upominki przygotowane samodzielnie przez wychowanków.

Wielki ukłon w stronę inicjatorek akcji. Mamy nadzieję, że to nie jest nasza ostatnia wizyta w tym Domu Dziecka.

Jestem bardzo dumna z moich uczniów.

Wych. klasy II E ELŻBIETA MALINOWSKA

 

 

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com