I Zjazd Absolwentów

Rok 1973 jest ważną datą w dziejach Liceum Ogólnokształcącego w Grajewie. Wtedy to bowiem, w dniach 21 - 23 września, spotkali się w nim, po raz pierwszy w historii szkoły, absolwenci grajewskiej szkoły średniej. Przygotowania do tego zjazdu trwały kilka wcześniejszych miesięcy. Powołano komitet organizacyjny zjazdu. Utworzono sekcje: organizacyjną, gospodarczą i kulturalną, które zająć się miały konkretnymi pracami przy organizowaniu zjazdu. Na zjazd przybyło 325 wychowanków szkoły, którym w razie potrzeby zapewniono wyżywienie i noclegis4. 4ficjalne uroczystości 1 Zjazdu w dniu 21 września poprzedziło uroczyste nabożeństwo odprawione o godzinie 9°° w Kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Grajewie.

Homilię wygłosił ks. prof. Stanistaw Ołdakowski (1928), absolwent liceum, wspaniałymi słowami opisując stosunek byłych uczniów do swoich wychowawców: "Przywiodła nas dziś przed ołtarz Pański miłość do zakładu naukowego, gdzie pod okiem doświadczonych i ofiarnych wychowawców zdobywaliśmy wiedzę i życiową mądrość. Wdzięczną więc pamięcią obejmujemy te lata studiów, jak i wszystkich wykładowców, z których niewielu doczekało się radosnego jubileuszu. Jest bowiem ścisła analogia pomiędzy misją ojca i misją nauczyciela. Ojciec przekazuje swemu dziecku biologiczne życie. Nauczyciel zaś żyje duchowo w swoich wychowankach i przekazuje im swoje życiowe doświadczenie zdobyte w trudzie i mozole. Jeżeli nic nie ginie w świecie empirycznym, to tym bardziej w świecie myśli i rozumu. Człowiek szlachetny, o pięknym charakterze żywi głęboką i dozgonną wdzięczność względem swoich rodziców i wychowawców, którzy ofiarą swego powołania otwierali nam drogę do lepszego i piękniejszego jutra Po Mszy Świętej kilka słów wygłosił były uczeń liceum, ks. bp Tadeusz Zawistowski (1930) przybliżając zebranym dzieło M. Kopernika. Następnie, o godzinie 10°° rozpoczęły się uroczystości w liceum. W ich trakcie odsłonięta została tablica pamiątkowa ufundowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Grajewskiej. Liceum otrzymało także sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski. Projekt sztandaru opracował wychowanek szkoły, Alojzy Osada (1965). Polonistka Danuta Kamińska przygotowała wraz z młodzieżą montaż literacki pt. "Kopernik - wielki astronom, uczony, patron naszej szkoty". Młodzież przygotowana zaś pod kierunkiem Antoniego Czajkowskiego zaprezentowała zebranym koncert rnuzyczny. Wygłoszone zostały dwa referaty: Kazirnierz Żabicki wygłosił referat dotyczący historii szkoły, prof. Jerzy Wiśniewski (1947) natomiast referat o M. Koperniku. Po oficjalnych uroczystościach miało miejsce zwiedzanie szkoły. W niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia, gdy nierzadko po raz pierwszy od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat przekraczali absolwenci progi swej szkoły. Następnego dnia uczestnicy zjazdu udali się do ośrodka wypoczynkowego "Kormoran" nad jez. Rajgrodzkim, gdzie miały miejsce zajęcia wypoczynkowo-rekreacyjne. Po powrocie do Grajewa odbył się wieczorem bal absolwentów trwający do białego rana.

Uczestnicy zjazdu określili to spotkanie jako wspaniałą uroczystość, która pozwoliła im spotkać nie widzianych od wielu lat kolegów i nauczycieli a przede wszystkim wrócić wspomnieniami do beztroskich lat nauki w grajewskiej szkole średniej.
JSN Teki template designed by JoomlaShine.com