tekst

 

 

We wtorek 21.03.2017 roku w celu klasowej integracji opuściliśmy mury szkoły, by wspólnie obchodzić Pierwszy Dzień Wiosny i zarazem Dzień Wagarowicza. Pierwszym celem naszej wyprawy była pobliska Grajewska Izba Historyczna, gdzie wraz z przewodnikiem zagłębiliśmy się w historię naszego miasta i okolic. Następnym punktem wycieczki okazała się "Spółdzielcza1", gdzie wszyscy oddaliśmy się beztroskiej grze w bilard i kręgle. Niektórzy zmęczeni grą, obudzili drzemiące w nich dziecko wpadając w wir kolorowanek i najróżniejszych zabawek :-D

W południe zebraliśmy się przy Grajewskim Centrum Kultury, gdzie odbył się happening "Play Me, I'm Yours". Pod gołym niebem stało kolorowe pianino, na którym każdy mógł zagrać. Po śpiewach i próbach gry, nadszedł finał naszej podróży po Grajewie – Pizzeria Savona. Zmęczeni i głodni mogliśmy odetchnąć i zjeść zamówione przysmaki, jednocześnie dzieląc się wrażeniami z naszej wiosennej wyprawy.

Klasa I d  

         

 

 W obecnych czasach trudno o gesty dobrego serca, dobroczynne akcje płynące z głębi serca wśród młodych ludzi. A jednak … . Dwie uczennice z klasy II E LO w Grajewie: Karina Siemion oraz Aleksandra Zaborowska poczuły taką potrzebę niesienia pomocy innym, dania czegoś od siebie, sprawienia radości tym, dla których los nie był tak łaskawy. Wybór padł na Dom Dziecka im. Janusza Korczaka w Krasnem pod Białymstokiem.

Od połowy listopada do połowy grudnia z ich inicjatywy organizowane były w szkole za zgodą Dyrekcji Szkoły akcje, które miały na celu zbiórkę pieniędzy na rzecz wspomnianego Domu Dziecka. Przy pełnym zaangażowaniu wszystkich uczniów klasy II E i ich przyjaciół organizowano sprzedaż ciasta, gofrów, tostów, pizzy, kawy i herbaty. Finansowe wsparcie dla tej akcji dziewczęta otrzymały także z Parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej oraz Parafii pod wezwaniem Ojca Pio. W wyniku tej akcji zebrano ponad 1 300 zł. Cały dochód przeznaczony został na rzecz Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Krasnem.

Jest on usytuowany w gminie Zabłudów, w województwie podlaskim powiecie białostockim, na południowy - wschód od Białegostoku, położony na dwuhektarowej działce, w dziewiętnastohektarowym lesie, w obszarze, tzw. „Zielonych Płuc Polski” zachwycającym swą dzikością przyrody, bajecznym pejzażem, ciszą i nieprzebranym bogactwem roślin, ptactwa i zwierząt.
Dom Dziecka Istnieje od 1948 roku i jest on zlokalizowany w czterech budynkach. Jeden z nich stanowi dworek z lat 1935–1937 należący w przeszłości do pułkownika Tadeusza Manteuffla-Szoege, znanego historyka, mediewisty.
W Domu Dziecka w Krasnem przebywa około 50 wychowanków (limit miejsc 45)w wieku od kilku miesięcy do 24 roku życia . Do Domu Dziecka w Krasnem najczęściej kierowane są dzieci przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie na podstawie postanowień Sądu Rodzinnego. Mieszkańcy Domu Dziecka podzieleni są na grupy wychowawcze o charakterze rozwojowym, koedukacyjnym i „rodzinkowym”.   Rodzeństwa mogą tam mieszkać razem, bez względu na płeć, o ile mają takie życzenie. Znaczną rolę w ich domu odgrywają sponsorzy i rodziny zaprzyjaźnione z domem, które systematycznie wspomagają finansowo Dom Dziecka.

Wyjazd do tego ośrodka odbył się tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 21.12. 2016 roku z grupą w składzie: Agata Gardocka, Brygida Budna, Karina Siemion, Ola Zaborowska oraz wychowawczyni klasy Elżbieta Malinowska. Z pozyskanych pieniędzy dziewczyny przygotowały paczki ze słodyczami dla każdego dziecka oraz za zarobione pieniądze zakupiły artykuły pierwszej potrzeby, takie jak: cukier, mąka, kosmetyki, pieluszki dla niemowlaków, a także artykuły chemiczne. Wraz ze zbiórką pieniędzy uczniowie przynosili zabawki, ubrania, przyrządy szkolne, za co organizatorzy bardzo dziękują. Dzień spędzony w placówce wychowawczej był wyjątkowym dniem dla każdego z nas. W ramach podziękowań dziewczęta otrzymały od dzieci świąteczne upominki przygotowane samodzielnie przez wychowanków.

Wielki ukłon w stronę inicjatorek akcji. Mamy nadzieję, że to nie jest nasza ostatnia wizyta w tym Domu Dziecka.

Jestem bardzo dumna z moich uczniów.

Wych. klasy II E ELŻBIETA MALINOWSKA

 

 

     Minione tygodnie były bardzo pracowite dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Grajewie uczestniczących w projekcie ‘Move your body and mind - healthy lifestyle for adolescents’ (‘Rusz umysł ciało – zdrowy tryb życia wśród nastolatków’) w ramach programu Erasmus +. Musieliśmy bowiem przygotować autorskie scenariusze zajęć adekwatne do wybranej grupy wiekowej na temat wartości energetycznej spożywanego przez nas jedzenia. Kolejnym etapem przygotowań była prezentacja pomysłów przed rówieśnikami i opiekunami projektu. Następnie przedstawiciele zespołu w postaci dwuosobowych grup udali się do wybranych placówek oświatowych w Grajewie, aby zwrócić się do Dyrekcji z prośbą o możliwość przeprowadzenia zajęć. Pomysł został zaaprobowany i ciepło przyjęty. Spotkaliśmy się z dziećmi z : Przedszkola Miejskiego nr 1 , Przedszkola Miejskiego nr 2, Przedszkola Miejskiego nr 6 , oddziału przedszkolnego przy ZSM nr 1, Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie.

Spotkania miały na celu promowanie zdrowego trybu życia wśród naszych małych przyjaciół. Szczególnie zależało nam na poszerzeniu wiedzy na temat zdrowego odżywania i konieczności ruchu. Każdy z nas przeprowadził zajęcia, którym przyświecało hasło „Rusz umysł i ciało” oraz odżywiaj się zdrowo.

Spotkania prowadzone były metodami aktywizującymi – oparte na wspólnym działaniu przy dużym zaangażowaniu dzieci w proces twórczy. Prowadzący byli zaskoczeni bystrością i dużą wiedzą dzieci na temat zdrowego trybu życia. Z ogromną satysfakcją poprowadzili zajęcia łącząc różne formy aktywności – od ruchowej po umysłową, wprowadzając przy tym również słownictwo w języku angielskim. Mamy nadzieję, że działania przyniosą zamierzony efekt.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i Nauczycielom placówek za ciepłe przyjęcie. Spotkania dały nam wiele satysfakcji. Mamy nadzieję, iż nasza współpraca nie zakończy się na tym etapie.

 

Kamila Kiełczewska

 

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com